A pollennaptár segíthet előre felkészülni a allergiaszezon legrosszabb időszakaira. Ha tudod, mikor melyik pollen koncentrációja emelkedik meg a levegőben, könnyebben csökkentheted az allergiás tüneteket és minimalizálhatod a kellemetlenségeket.
Pollennaptár
A Magyarországon előforduló allergén növények – fák, fűfélék és gyomnövények – virágzási időszakai és jellemző pollenszezonjuk:

A legfontosabb allergén növények és szezonjaik
A különböző növények más-más időszakokban szórják pollenjüket, ezért az allergiások számára fontos, hogy tisztában legyenek a különböző szezonokkal. A pollennaptár segítségével előre felkészülhetsz azokra az időszakokra, amikor a levegőben lévő pollen koncentrációja a legmagasabb.
Tavaszi allergiaszezon (március-május)
A tavaszi időszak főként a fák pollenjeitől szenvedők számára jelent kihívást. Ebben az időszakban a következő növények okozhatnak allergiás tüneteket:
- Mogyoró (Corylus) – Már február végétől szórhatja pollenjeit, a csúcspont márciusban van.
- Éger (Alnus) – Kora tavasszal, főként márciusban virágzik, és erős allergén hatással bír.
- Nyír (Betula) – Az egyik legerősebb allergén fa, pollenje áprilisban van a levegőben nagy mennyiségben.
- Tölgy (Quercus) és gyertyán (Carpinus) – Április végétől, májusban ér véget a szezonjuk.
Ezeknek a fák pollenjei gyakran hosszú távon a levegőben maradnak, így még akkor is allergiás tüneteket okozhatnak, ha a közvetlen környezetedben nincs ilyen növény.
Nyári allergiaszezon (június-augusztus)
Nyáron főként a pázsitfűfélék pollenjei dominálnak, amelyek a füves területeken és réteken található növényekhez kötődnek. A leggyakoribb allergén növények ebben az időszakban:
- Réti perje (Poa pratensis) – Májustól júliusig tart a virágzása, és erős allergénnek számít.
- Csomós ebír (Dactylis glomerata) – Júniusban és júliusban virágzik, pollenje gyakran nagy távolságokra is eljut.
- Rozsnok (Bromus) és tippan (Agrostis) – Szintén ebben az időszakban virágzanak, és súlyosbíthatják az allergiás tüneteket.
A nyári hónapokban különösen fontos, hogy elkerüld a frissen nyírt füves területeket, mert a fűnyírás hatására a pollenek könnyebben a levegőbe kerülnek.
Őszi allergiaszezon (szeptember-október)
Az ősz legjelentősebb allergén növényei a gyomnövények, amelyek pollenjei az egyik legagresszívebb allergiás reakciót váltják ki.
- Parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) – Augusztustól októberig szórja a pollenjeit, és az egyik leggyakoribb allergén Magyarországon.
- Üröm (Artemisia) – Augusztus végétől októberig virágzik, és erős keresztallergiát okozhat a parlagfűvel.
- Libatop (Chenopodium) és útifű (Plantago) – Szintén ebben az időszakban virágzanak, bár ritkábban okoznak súlyos allergiás tüneteket.
Mivel a parlagfű és az üröm pollenje rendkívül apró és könnyen száll a levegőben, erős szélben nagy távolságokra is eljuthat, így a városi lakók is szenvedhetnek a hatásától.
Hogyan készülj fel az allergiaszezonra?
A pollennaptár követése mellett néhány gyakorlati lépés segíthet az allergiás tünetek enyhítésében:
Figyeld a pollenjelentéseket! Naponta ellenőrizd az aktuális pollenhelyzetet, és próbáld csökkenteni a szabadtéri tevékenységeket a csúcsidőszakokban. Az Időkép pollenjelentése segítség lehet ebben, ahol gyakran frissülnek az adatok, hogy az ország területén belül hol lehet magasabb pollenkoncentrációra számítani.
Zárd ki a polleneket! Tartsd csukva az ablakokat, különösen a reggeli és esti órákban, amikor a pollen koncentrációja a legmagasabb.
Használj légszűrőt! A HEPA szűrős légtisztítók hatékonyan kiszűrik a polleneket, csökkentve a beltéri allergénszintet.
Mosd le a polleneket! Hazaérkezés után mindig cserélj ruhát, moss hajat, és moss kezet, hogy eltávolítsd a bőrödre és hajadra tapadt polleneket.
Kerüld a frissen nyírt füves területeket! A fűnyírás hatására a pollen nagyobb mennyiségben kerül a levegőbe.
Erősítsd az immunrendszered! A C-vitamin, a quercetin, a D-vitamin és az omega-3 zsírsavak természetes módon segíthetnek az allergiás reakciók mérséklésében.